Nawiązka przy przestępstwie zniesławienia

Celem niniejszego artykułu jest omówienie instytucji nawiązki w kontekście przestępstwa zniesławienia z art. 212 k.k..

Nawiązka to środek karny o charakterze represyjno-odszkodowawczym, stosowany obok kary zasadniczej (tj. kary grzywny, kary ograniczenia wolności czy kary pozbawienia wolności), polegający na obowiązku zapłacenia pewnej kwoty pieniężnej na rzecz pokrzywdzonego lub organizacji społecznej.

Jak wynika z art. 212 § 3 k.k. skazanie sprawcy za przestępstwo zniesławienia umożliwia Sądowi orzeczenie nawiązki:

 1. na rzecz pokrzywdzonego;

 2. na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża;

 3. na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego.

Podkreślić przy tym należy, iż możliwość orzeczenia nawiązki dotyczy zarówno typu podstawowego przestępstwa zniesławienia (art. 212 § 1 k.k. np. zniesławienie dokonane w trakcie rozmowy w restauracji) jak i typu kwalifikowanego (art. 212 § 2 k.k. np. zniesławienie dokonane na blogu internetowym).

Należy wskazać, że decyzja o zasadności i celowości orzeczenia nawiązki należy wyłącznie do decyzji Sądu (środek ten na gruncie art. 212 § 3 k.k. ma charakter fakultatywny – Sąd może lecz nie musi go zastosować). Warunkiem orzeczenia nawiązki na podstawie art. 212 § 3 k.k. jest wydanie wyroku skazującego .

Co istotne orzeczenie nawiązki na rzecz pokrzywdzonego wyłącza możliwość równoczesnego orzeczenia tego środka na rzecz PCK lub innego celu społecznego.

Wysokość nawiązki ustalana jest w oparciu o ogólne reguły zawarte w art. 48 k.k. i może wynieść maksymalnie 100 000 zł. Minimalna wysokość nawiązki nie została natomiast określona, dlatego też można przyjąć, że jest to kwota dowolna. W doktrynie prawa karnego podnosi się, że może być to kwota równa 1 zł.

 

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • Poleć
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • LinkedIn
 • RSS
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

8 odpowiedzi na Nawiązka przy przestępstwie zniesławienia

 1. Mariusz Stelmaszczyk pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

 2. Oskarżyciel pisze:

  Witam
  W jaki sposób następuje przekazanie nawiązki na rzecz pokrzywdzonego – oskarżyciela prywatnego? Czy można poprzez sąd przekazać numer konta skazanemu czy musi się tym zająć komornik?

 3. dawid pisze:

  Dzień dobry,
  W grudniu tego roku zniesławiłem publicznie osobę na forum publicznym. Wpis dotyczył jej rzekomego romansu w zamian za załatwienie pracy.
  Osoba ta założyła mi sprawę sądową, przyznałem się do popełnionego czynu jednocześnie chcąc przeprosić pokrzywdzonego. Pokrzywdzony jednak żąda nawiązki.
  Moje pytanie brzmi jakiej kwoty realnie mogę się spodziewać do zapłaty. Dodam, że nigdy nie byłem karany i jestem osobą świeżo po studiach w trakcie poszukiwania pracy na utrzymaniu rodziców. Czy sąd weźmie to pod uwagę?

  • Ewelina Tocka pisze:

   Witam,
   zgodnie z art. 48 k.k. wysokość nawiązki może wynieść maksymalnie 100 000 zł (wysokość minimalna nie została określona). Trzeba mieć na uwadze, że orzeczenie nawiązki zależy wyłącznie od uznania Sądu, gdyż zgodnie z art. 212 par. 3 k.k. Sąd może (lecz nie musi) orzec tego rodzaju środka karnego. Oczywiście ustalając wysokość nawiązki Sąd bierze pod uwagę sytuację materialną oskarżonego, więc na pewno w Pana przypadku okoliczność, iż nie ma Pan stałych dochodów zostanie uwzględniona.

 4. GosiaKic pisze:

  Szanowny Panie Mecenasie,

  Czy nawiązka na rzecz PCK może zostać rozłożona na raty, a jeżeli tak to w jakim terminie i do jakiego Organu należy wnieść wniosek?

  • Ewelina Tocka pisze:

   Witam,
   nawiązka podobnie jak grzywna może zostać rozłożona na raty na czas nieprzekraczający 1 roku, wniosek o rozłożenie na raty należy złożyć do Sądu I instancji, w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania do uiszczenia nawiązki.

 5. dawid pisze:

  A co z rozłożeniem na raty nawiązki na rzecz pokrzywdzonego? Czy również, podobnie jak ta na rzecz PCK, może zostać rozłożona na raty?

Leave a Reply